Hej på er!
Nu närmar sig äntligen en ny golfsäsong, och jag vill hälsa er alla varmt välkomna till ännu en sommar på Luleå Golfklubb. Vi hoppas på många fina rundor, härlig gemenskap och en riktigt bra golfsommar tillsammans.
Inför säsongen har styrelsen arbetat med att lyssna in era synpunkter och önskemål. Vi uppskattar verkligen ert engagemang och vill att klubben ska utvecklas på ett sätt som känns bra för våra medlemmar.
Vi har därför fattat några beslut inför årets säsong:
- För att få göra fadderrunda och ta grönt kort hos oss krävs att utbildningen genomförts via en golfklubb. Det innebär att det inte längre räcker att enbart göra utbildningen online.
- Vi har också beslutat att ta bort Pay & Play. Detta är ett beslut som grundar sig i önskemål och synpunkter från många av er medlemmar.
Under hösten har vi även haft ett gemensamt styrelsemöte tillsammans med Bodens Golfklubb för att undersöka möjligheterna till ett framtida samarbete mellan klubbarna. Vår ambition har varit att hitta lösningar och former för samverkan som skulle gynna både våra medlemmar och Bodens medlemmar på ett positivt sätt.
Vi i styrelsen tycker att vi gjort ett seriöst och konstruktivt försök att hitta vägar framåt, och vi ser fortsatt positivt på möjligheten till samarbete i framtiden. Tyvärr har vi i dagsläget inte lyckats nå hela vägen fram, då vi inte upplevt samma engagemang kring frågan från Bodens Golfklubb.
Personligen ser jag särskilt fram emot den uppgradering av våra toaletter som kommer att genomföras under sommaren. Det känns roligt att kunna förbättra vår anläggning ytterligare för både medlemmar och gäster. Vi kommer också fortsätta arbeta med förbättringsförslag och nya idéer kring vad vi kan utveckla på klubben under sommaren för att skapa en ännu bättre upplevelse för alla våra medlemmar och besökare.
Nu hoppas vi bara på en fin sommar, en bana i gott skick och många trevliga stunder tillsammans ute på golfbanan.
Vi ses snart på Luleå Golfklubb!
Varma hälsningar,
Veronica Apelqvist Ordförande, Luleå Golfklubb