Nu har klubbens GIT-statistik för 2016 analyserats. Underlaget ligger till grund för den hcp-revision som regel- och handicapkommittén gör. Nästan 100 medlemmar kommer att höjas med 1 eller 2 slag medan drygt 100 sänks med 1 eller 2 slag. 636 medlemmar har EGA Exakt tävlingshandicap, men av dem med enbart EGA-hcp har 556 spelare inte registrerat någon rond.

Å andra sidan har anmärkningsvärt många spelare ”reggat” rejält med ronder. Tolv medlemmar har dessutom sänkt sin hcp med 30 slag eller mer – mycket imponerande!

william_fjellstrom

William Fjellström, värsta sänkarn…

Klubbens bästa ”sänkare” är William Fjellström med en förbättring på 37,4 slag. William började på 54 och har nu hcp 16,6. Värsta damsänkningen gjorde Eva Pettersson som under säsongen sänkt sig från 54 till 23,5.

Den dam som registrerade flest golfrundor är Gunnel Johansson (50 registreringar). Mikael Erikson, en av trotjänarna i tävlingskommittén, är med sina 74 rundor klubbens värsta ”reggare”.

Kolla in topp-listan över de medlemmar som sänkt sig respektive registrerat sig mest!

 

 

gunnel-johansson

Gunnel Johansson, värsta dam-reggarn…